Itt vannak a részletek: Így azonosíthatják a pride-os vonulókat

2025. július 03. 18:27

Bemutatták, hogyan zajlik egy arcképfelismerési eljárás.

2025. július 03. 18:27
null

A Telex arról ír cikkében, hogy Tordai Bence kérdést intézett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH), miszerint „mennyire tartják jogszerűnek az elvileg már a Pride-on bevetett tömeges arcképfelismerő rendszerek használatát”. A hivatalt vezető Péterfalvi Attila válaszában azt írta a képviselőnek: 

a jogsérelem közvetlen veszélye nem áll fenn”.

Péterfalvi azt is részletesen kifejtette, hogyan zajlik egy ilyen arcképfelismerési eljárás. Ebből kiderül, hogy a rendőrség egy ismeretlen személy beazonosítása érdekében az illetőről készült fényképet az Integrált Portál Alapú Lekérdező Rendszeren (IPL) keresztül tölti fel az arcképelemzési nyilvántartásba, a lekérdezés céljának és jogalapjának megjelölésével. 

A rendszer több adatbázisban is keres, ahol okmányfotók találhatók. 

Ha több lehetséges személyt azonosít, a képek részletes elemzése következik. A kiválasztott adatlapokat a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ (NSZKK) Arcképfelismerő Elemző Osztályához küldik, ahol szakértők bevonásával pontosítják az azonosítást. Ezután az NSZKK szakértői választ küld vissza a rendszerbe, amely tartalmazza a feltételezett személyazonosságot.

Péterfalvi Attila közlése szerint a rendőrségnek jelenleg nincs más arcfelismerésre alkalmas eljárása, 

így a 2025-ben várható Pride rendezvény esetében is ezzel az eljárással fognak dolgozni.

Korábban megírtuk, hogy a Fidesz által benyújtott márciusi törvényjavaslatban az szerepelt, hogy „tilos az olyan gyűlés megtartása, amely a gyermekek védelméről szóló törvényben meghatározott tilalmat sért”. Az előterjesztők a gyermekvédelmi törvénynek azon paragrafusára hivatkoztak, amely szerint „tilos tizennyolc éven aluliak számára pornográf, valamint olyan tartalmat elérhetővé tenni, amely a szexualitást öncélúan ábrázolja, illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg.”

A javaslat értelmében a rendőrség jogosult arcfelismerő technológiát is alkalmazni a résztvevők azonosítására,

valamint pénzbírságot is kiszabhat a szabálysértés elkövetőire.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád

 

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
FeketeFehér
2025. július 04. 00:06
Önkormányzati rendezvényt -ma még- az állam nem tilthat be. A Budapest Büszkeség a fővárosi Önkormányzat hivatalos rendezvénye volt, az önkormányzati többség támogatásával.
FeketeFehér
2025. július 04. 00:01
A főváros főpolgármesterségéért induló, és jelentős mennyiségű -túlnyomó többségű- szavazatot szerző mindkét várospolitikus kint volt a rendezvényen, és politikai támogatást nyújtott. Karácsony is, Vitézy is. A demokratikusan választott önkormányzati többség vállalta a rendezvény megtartásáért a felelősséget. Attrocitás nem történt, a rendezvény a résztvevők számát tekintve, eddig még nem igazán látott tömegeket vitt ki az utcára, sikeres volt. Ez is a mi demokráciánk.
tapir32
2025. július 03. 23:58
Be volt tiltva. Karácsony hazudott! Az alapjogokkal jogszerűen élni csak a törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén lehet. A gyülekezési jog gyakorlása nem irányulhat mások jogainak és szabadságának ellehetetlenítésére.
tapir32
2025. július 03. 23:46
A hatalom nem elvszerűen rossz. Egyetérteni a hatalommal nem birkaság! Azért kerültek hatalomra, mert sokan egyetértettünk velük! Ilyen a demokrácia! Ez a mi demokráciánk! Erre szavaztunk!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!